Ankara Kira Avukatı

Ankara kira avukatı
Ankara kira avukatı

Kiracı ile ev sahibi arasında meydana gelen uyuşmazlıklarda taraflar genellikle kira avukatına başvurarak sorunlarının çözümü için bir yol arayışında olmaktadır. Ankara kira avukatı Oktay Altunkaya (Ankara’da Avukat) olarak kira hukukundan ve bu alandaki davalarla ilgili bilgilendirmede bulunacağım.

Ankara Kira Avukatları

Ankara Kira Avukatı Avukat Oktay Altunkaya
Telefon 0530 608 95 14
Adres Sağlık Mah. Sağlık-1 Sk. No:17/11 Çankaya/ANKARA
Hizmet Alanları Kira Davalarının Takibi ve Sonuçlandırılması, Arabuluculuk Süreci, Danışmanlık, Sözleşme ve Dilekçe Hazırlanması
Ankara Kira Davası Fiyatlar Ortalama 10.700 TL – 28.850 TL Aralığındadır.

Kira Hukuku Alanında Avukatın Önemi Nedir?

Hukukun her alanında olduğu gibi kira hukuku alanında da tarafların avukatlık hizmeti alması oldukça önem arz etmektedir. Özellikle kira hukukunun oldukça şekli bir alan olması, kira sözleşmesinin kurulması, devamı ve sona ermesi sürecinin belirli usul ve sürelere tabi olduğu hususları göz önünde bulundurulduğunda tarafların bu alan ile ilgili sorunlarında uzman bir kira hukuku avukatından destek almaları olası hak kayıpları yaşanmaması adına yararlı olacaktır.

Ankara Kiracı Tahliye Davası Avukatı

Kiracı tahliyesi davalarında kiraya veren taraf 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve ilgili diğer mevzuatta düzenlenen tahliye sebeplerini ileri sürerek mahkemeden kira sözleşmesinin sonlandırılması ile kiralanan taşınmazın tahliye edilmesine karar verilmesini talep etmektedir.

Kira hukukunda tahliye nedenleri sınırlı sayıda düzenlenmiştir. Bu nedenle tahliye davası açacak olan kiraya veren kanunda belirtilen nedenlerden en az birisine dayanarak dava açmalıdır. Bir başka deyişle herhangi bir sebep ileri sürmeksizin tahliye davası açılabilmesi mümkün değildir. 

Kiracının tahliyesi ile ilgili daha ayrıntılı bir bilgi için https://www.avoktayaltunkaya.com/category/makalelerimiz/kira-hukuku/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kira Davalarında Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

Kira davalarında belirlenmiş kesin bir avukatlık ücreti yoktur. Taraflar Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin altında olmamak şartıyla serbest olarak somut olay özelinde bir avukatlık ücreti belirleyebilirler. 

Ankara Kira Avukatı Fiyatları

Hizmet Türü Açıklama Ortalama Ücret Aralığı (TL)
✅ İlk Danışma Sorununuz hakkında genel bilgi ve yol haritası Ücretsiz – 6.800 TL
✅ Kira Sözleşmesi İncelemesi Mevcut kira sözleşmesinin detaylı incelemesi 5.000 TL – 15.000 TL
✅ Tahliye Davası Kiracının tahliyesi için dava açılması 29.000 TL’den az olmamak üzere yıllık kira gelirinin %16’sı
✅ Alacak Tahsil Davası Kiradan kaynaklı alacakların tahsili Yıllık kira gelirinin %15’i ile %20’si aralığında
✅ Kira Bedelinin Tespiti Davası Kira bedelinin piyasa koşullarına uygun olarak belirlenmesi 28.850 TL’den az olmamak üzere yıllık kira gelirinin %16’sı

Bu tablo, genel bir fikir vermek amacıyla oluşturulmuştur ve gerçek ücretler avukatın deneyimine, konunun karmaşıklığına ve avukat ile müvekkil arasındaki anlaşmaya göre değişebilir. Kesin bir fiyat bilgisi almak için doğrudan bir avukatla iletişime geçmek en doğrusudur

AAÜT’ye göre 2024 yılında Sulh Hukuk Mahkemelerinde görülen kira davaları için avukatlık ücreti 10.700 TL’nin, İcra Hukuk Mahkemelerinde görülen kira davaları için avukatlık ücreti 6.800 TL’nin altında olamayacaktır. 

Ankara Barosunun 2024 yılında tavsiye niteliğindeki ücret tarifesine göre kira davaları için avukatlık ücreti 28.850 TL’den az olmamak üzere yıllık kira bedelinin yüzde on altısı olarak belirlenmiştir.

Kira Hukuku Alanındaki Davalar Nelerdir?

Kira hukuku alanında sıklıkla görülen davalar şunlardır:

 • Kira Alacağı Davası
 • Kiralananın Tahliyesi Davası
 • Kira Tespit Davası
 • Kiralananın Ayıplı Olmasından Kaynaklanan Davalar
 • Kiralanana Zarar Verilmesi Sebebiyle Açılan Davalar
 • Kiralananda Yenilik veya Değişiklik Yapılması Sonucunda Açılan Davalar
 • Depozito İadesine İlişkin Dava ve İcra Takibi
 • Kiralananın Alt Kiraya Verilmesi Kapsamında Meydana Gelen Uyuşmazlıklara İlişkin Davalar
 • Tazminat Davası
 • Kira Sözleşmesinin Sona Erme Sürecine İlişkin Davalar
 • Ürün Kirasına İlişkin Davalar
 • Kira Uyarlama Davası

Kira Avukatı Nedir?

Mevzuatımızda “kira avukatı” ya da “kira hukuku avukatı” şeklinde bir unvan bulunmamaktadır. Ancak uygulamada kira hukuku alanında belli bir süre çalışmalar yapmış, bu alanda teori ve pratik olarak uzmanlaşmış avukatlara “kira avukatı” veya “kira hukuku avukatı” denmektedir. 

Kira Hukuku Avukatı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kira hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar nedeniyle avukatlık hizmeti almak isteyen kişiler, bu süreçte haklarını en iyi şekilde koruyabilmek ve hak kaybı yaşamamak adına kira hukuku alanında uzmanlaşmış avukatlardan yardım almalıdır.

Buna göre; kira hukuku alanında mevzuat ile uygulamayı bilen, bu alanda öğreti ve içtihatlara hakim olan bir avukat ile çalışmak faydalı olacaktır.

Önceki İçerikKat Maliklerine Tebligat Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikAnkara Avukat Ücretleri