Ankara İş Hukuku Avukatı

ankara iş davası avukatı
ankara iş davası avukatı

İşçi ve iş veren ilişkilerini ve birbirlerine karşı hak ve sorumluluklarını düzenleyen hukuk dalına iş hukuku denilir. İş hukuku kendine özgü yöntem ve tekniklerinden dolayı bağımsız bir hukuk disiplini olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde işçi ve iş veren arasında çeşitli sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların hukuki çözümü için iş hukuku kanunları devreye girer ve işçi haklarının korunması için işçi avukatı davayı yönetir.  Ankara avukat Oktay Altunkaya işçilerin haklarını savunma konusunda bilgi ve becerisi ile Ankara iş davası avukatı hizmeti de vermektedir.

İşçi Avukatı Ne İş Yapar?

Bir iş yerinde işçi ve iş verenin karşılıklı sorumlulukları olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak yaşanılan ekonomik ve sosyal sorunlardan dolayı işçi hakları yeterince dikkate alınmamakta ve işçiler mağdur edilmektedir. Her modern devlet düzeninde olduğu gibi ülkemizde de işçi haklarının korunması yasalar ile güvence altına alınmıştır. Ancak buradaki en önemli sorun çoğu işçinin haklarını bilmemesinden dolayı mağdur edilmesidir. Böyle durumlarda mağduriyeti ortadan kaldırmak için yapılması gereken en önemli şey iş hukuku avukatı ile görüşülerek hakları konusunda bilgi alınması ve sonrasında dava sürecinde hukuki destek alınmasıdır.

Günümüzde işçi hakları konusunda en çok yaşanılan sorunlar şu şeklidedir;

 • Kıdem ve ihbar tazminatı davaları
 • İşe iade davaları
 • Sigortasız çalıştırılan işçi haklarına ilişkin davalar
 • Ödenmeyen mesai ücretine ilişkin davalar
 • İş yerinde mobbing ve baskı davaları
 • İş sözleşmesine ilişkin davalar
 • Kullandırılmayan yıllık izin ücreti alacağına ilişkin davalar

İşçi Avukatı Tutmanın Faydaları

İşçi ve iş veren arasında ortaya çıkabilecek olan sorunların iş hukuku kapsamında değerlendirildiğinden yukarıda bahsetmiştik. Ekonomik ve sosyal hak kaybını önlemek için iyi bir işçi avukatından destek almak çok önemlidir. Çünkü bazen kişiler avukat desteği almadan çevresinden duydukları ya da gördükleri ile dava sürecini yönetmek isteyebilirler. Ancak iş hukuku geniş ve karmaşık bir yapıya sahip olduğundan dolayı uzman bir avukat desteği almak büyük avantaj sağlar. Çünkü işçinin bu süreçten haklarını elde ederek kazançlı çıkabilmesi için işçi avukatı tutmak her açıdan fayda sağlayacaktır.

İş Hukuku Avukatı Nasıl Çalışır?

İş hukuku avukatı öncelikle işçinin haklılığını ispatlayacak delilleri toplar. Toplanan deliller ve şahitler ile birlikte iş mahkemelerinde dava sürecinde görülür. Toplanan deliller davanın seyrini önemli ölçüde belirleyeceği için alanında bilgi ve tecrübe sahibi iyi bir iş avukatı ile çalışmak bu süreçte çok önemlidir. Çünkü iyi bir iş avukatı topladığı deliller ve emsal davaları da göz önünde bulundurarak müvekkilini davada en iyi şekilde temsil edecektir.

Bazı durumlarda da işçi avukatı arabuluculuk görevi üstlenerek işçi ve iş veren arasındaki anlaşmazlığı dava sürecine gelmeden çözüme kavuşturur. Bunun en önemli avantajı işçi haklarına bir an önce kavuşmasıdır. Çünkü bazı davalar yıllar boyu sürebildiği için işçi hem maddi hem de manevi olarak mağdur olabilmektedir.

Ankara avukat Oktay Altunkaya işçi hakları konusunda oldukça hassastır. Bu nedenle de iş hukukunu ilgilendiren davalarda titiz, sonuca yönelik ve en önemlisi de işçinin haklarını sonuna kadar savunmaktadır. İş yerlerinde işçilerin en çok karşılaştığı soru ve sorunlar şunlardır;

 • Kıdem ve ihbar tazminatı nedir, nasıl alınır?
 • İşe iade davası nedir?
 • Fazla mesai ücreti ne kadardır?
 • Sigortasız çalıştırılan işçi hakları nelerdir?
 • Yıllık ücretli izin süresi ne kadardır?
 • Dava açılmadan önce arabuluculuk şart mıdır?
 • İş yerinde mobbing ya da baskı dava konusu olabilir mi?

İşçi hakları konusunda özellikle sizler de bu sorunlar ile karşılaşıyorsanız hukuki destek ve danışmanlık hizmeti almak için bir an önce Altunkaya Hukuk Bürosu ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.