Ankara Gayrimenkul Avukatı

ankara gayrimenkul avukatı
ankara gayrimenkul avukatı

Gayrimenkul Avukatı Nedir? 

Uygulamada gayrimenkul hukuku alanında uzmanlaşmış ve dosyalarının birçoğu gayrimenkul davaları ile ilgili olan avukatlar gayrimenkul avukatı olarak adlandırılmaktadır. Mevzuatımızda avukatlık mesleğinin branşlaşması öngörülmemişse de bir avukatın hukukun her alanında uzman olması beklenemeyeceği için; özellikle Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde avukatlar ilgilendikleri alanlarda daha çok mesai harcayarak bir alanda uzmanlaşmışlardır. Bu kapsamda gayrimenkul hukuku alanında uzmanlaşmış ve tecrübe sahibi olan avukatlar toplum içerisinde “gayrimenkul avukatı” olarak anılmaya başlanmıştır.

Kanaatimce de avukat meslektaşlarımızın sevdikleri ve ilgili oldukları bir alana yönelmeleri, bu alan ile ilgili her şeyi öğrenmeye gayret etmeleri, uygulamadaki sorunları gözlemlemeleri ve sonucunda bir hukuki bakış açısıyla o alanda faaliyet göstermeleri faydalı olacaktır.

Ayrıca, genel olarak gayrimenkul davaları üzerine uzmanlaşmış avukatlar gayrimenkul avukatı olarak tanımlanırken; bölgesel olarak örneğin, Ankara’da gayrimenkul davaları üzerine faaliyet gösteren avukatlar “Ankara Gayrimenkul Avukatı” ya da daha yerel de Çankaya ilçesinde taşınmaz, tapu davaları ile ilgili olarak çalışan avukatlar “Çankaya Gayrimenkul Avukatı” olarak adlandırılmaktadır.

Gayrimenkul Avukatının İşlevi Nedir?

Taşınmaz davaları genel olarak uygulamada sıklıkla karşılaşılan ve olası hak kayıpları yaşanması ihtimaline karşılık uzman bir gayrimenkul avukatı ile beraber hareket edilmesinin oldukça önemli olduğu davalardır. Hem taşınmazların değerinin yüksek olmasına bağlı olarak kişilerin uğrayabileceği zararların fazla olabilmesi hem de bazı durumlarda taşınmazların bireylerin kullanımı ile doğrudan ilgili olabilmesi anlamında bu konu önemlidir. Yine hukuki sürecin hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi, somut olaydaki hukuki sorunun doğru ve pratik olarak tespit edilerek çözümün taraflara en uygun bir şekilde açıklanabilmesi adına da uzman bir gayrimenkul avukatından yardım almak yararlı olacaktır.

Gayrimenkul Davaları Nelerdir?

En İyi Gayrimenkul Avukatı Kimdir?

En iyi gayrimenkul avukatı; öncelikle taşınmaz hukuku alanında ve daha sonra diğer tüm hukuk bölümlerinde ortalama üstü bir bilgiye sahip olan, teorideki bu bilgisini pratikte de yansıtarak müvekkillerine en etkili, şeffaf ve hızlı çözümleri sunabilen avukatlardır. Bu anlamda gayrimenkul hukuku alanında faaliyet gösteren bir avukattan yardım almak isteyen kişiler bu kriterleri gözeterek en iyi iletişimi kurabilecekleri ve yararı sağlayabilecek olan avukat ile çalışmalıdır.

Kişiler taşınmaz hukuku ile ilgili sorunlarında tercih edecekleri avukatlarda yukarıdaki kriterleri dikkate almakla birlikte, mümkünse aynı ilde, kendilerine yakın olan bir avukata başvurmalıdırlar. Örneğin; Ankara’da yaşayan bir bireyin “Ankara Gayrimenkul Avukatı” olarak faaliyet gösteren hukuk bürolarını tercih etmesi dava veya danışmanlık sürecinin daha etkili ve pratik olmasına katkı sağlayacaktır.

Gayrimenkul Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Gayrimenkul avukatı ücretleri somut duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak Ankara Barosu özelinde avukatlara tavsiye edilen ücret tarifesine ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.

Ankara Gayrimenkul Avukatı Soru Sor

Altunkaya Avukatlık Bürosu olarak gayrimenkul hukuku alanında danışmanlık ve dava hizmeti vermekteyiz. Gayrimenkul hukuku ile ilgili sorunlarınızda uzman avukatlarımıza soru sormaktan çekinmeyin!