Ankara Arabulucu Avukat

ankara arabulucu avukat
ankara arabulucu avukat

Türk hukuk sistemine göre uyuşmazlıkların çözümünde başvurulan yöntemlerden biri de arabuluculuk faaliyetleridir. Ülkemizde arabulucu olarak görev yapan avukatlar da halk arasında arabulucu avukat olarak tanımlanmaktadır. Ankara avukat Oktay Altunkaya da bu avukatlar arasında yer almaktadır. Siz de Ankara arabulucu avukat arayışı içerisindeyseniz ‘Altunkaya Hukuk Bürosu’ ile iletişime geçebilir, randevu talep edebilirsiniz.

Arabuluculuk Nedir?

Herhangi bir konu hakkında oluşan uyuşmazlık ve anlaşmazlıkların çözümlenmesi için bu meselenin tarafı olan kişilerden bağımsız olarak üçüncü bir kişinin hakemliğine başvurarak uyuşmazlığın mahkemeye gerek kalmadan hukuki olarak çözülmesidir. Arabuluculuk faaliyetleri ile kişiler konuyu mahkemeye götürmeden hızlı ve kesin bir şekilde çözüme ulaştırabilirler.

Arabuluculuk Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemiz hukuk sistemine göre arabuluculuk hizmetleri zorunlu ve ihtiyari olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

  • Zorunlu Arabuluculuk: Bazı durumlarda zorunlu arabulucuya gitmeden dava açılması mümkün değildir. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi iş davalarında zorunlu arabulucu hizmeti almak mecburidir. Böyle durumlarda dava açıldığında dava şartlarından biri olan arabuluculuk olmadığında dava reddedilir.
  • İhtiyari Arabuluculuk: Arabuluculuk hizmetinin zorunlu olmadığı halde tarafların dava açmadan uyuşmazlığın çözümü için arabulucu tercih etmeleri ile süreci yönetmesidir. Böyle durumlarda mahkeme sürecine gerek kalmadan üçüncü kişiler devreye girerek sorunun çözümünde anlaşma sağlanmasına yardımcı olurlar.

Arabuluculuk Avukatı Ne İş Yapar?

Hukuk sistemimize göre avukatlık mesleğinde branşlaşma yoktur. Arabulucu avukatı halk arasında kısaca tanımlanan kavramlardan biridir. 6325 sayılı Arabuluculuk Kanunu arabulucu avukatının görev ve tanımını da kapsamaktadır. Arabulucu avukatının en önemli özelliği tarafsız ve objektif bakış açısına sahip olmasıdır.

Taraflar arasında oluşan herhangi bir uyuşmazlıkta arabuluculuk avukatı her iki tarafı da önce dinler. Ardından uyuşmazlıkların çözümü noktasında hukuki seçenekleri sunar. Her iki tarafın bir orta yolda buluşmasına katkı sağlayarak sorunun hızlı ve kesin bir şekilde çözülmesine destek olur.

Ülkemizde Adalet Bakanlığı’nın sicilinde kayıtlı tüm avukatlar arabulucu avukat olarak hizmet verebilmektedir. Ankara avukat Oktay Altunkaya, olayları olan objektif bakış açısı, tarafsızlığı, alanındaki bilgi ve birikimi ile Ankara arabuluculuk avukatı hizmeti de vermektedir. Sizler de Ankara arabulucu hizmeti almak istiyorsanız hemen Altunkaya Hukuk Bürosu ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

En İyi Arabulucu Avukat Ankara

Arabulucu avukatın sahip olması gereken birtakım özellikler vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle iyi bir arabulucu avukatın tarafsız olması gerekmektedir. Arabulucu avukat özellikleri arasında olmazsa olmaz kriterlerin başında tarafsızlık ilkesi gelmektedir. Ayrıca iyi bir arabulucu avukatta bulunması gereken diğer özellikler şunlardır;

  • Arabulucu avukat alanında uzman olmalıdır. Derin hukuk bilgisine sahip olması gerekmektedir.
  • Sorunların çözüme kavuşması için sonuç ve çözüm odaklı olması, insan psikolojisinden anlaması ve haliyle tarafların süreç sonucunda ne beklediğini çok iyi analiz edebilmesi gerekir.
  • Her iki tarafa da çözüm seçeneklerini esnek ve geniş tutarak tarafların daha iyi anlaşabilmelerine olanak sağlamalıdır. Her iki tarafın da kazanç sağlayabileceği ya da mağdur olmayacağı seçeneği sunabilmelidir.

Arabuluculuk Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

Arabuluculuk hizmetinin en önemli yararı zaman kaybının önüne geçmesidir. Özellikle hukuk sistemimizde bazı davaların uzun yıllar devam etmesi önemli bir zaman ve enerji kaybına neden olmaktadır. Haliyle de arabuluculuk hizmetlerinden faydalanılarak uzun süren ve pahalıya mal olan dava süreçlerine de girilmemiş olur. Hukuki sorunlar arabuluculuk hizmetleri ile çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanır. Kişi arabulucu hizmetleri ile mahkeme harçları, bilirkişi ücretleri gibi masraflar ve hukuki bir sürü prosedürden kurtulmuş olur. Son olarak arabuluculuk hizmetlerinin en önemli faydalarından biri kişiler arasında onarılamaz ve işin içinden çıkarılamaz durumlar için çözüm sağlamasıdır. Arabuluculuk hizmeti alınmadığında ve süreç dava yolunda ilerlediğinde taraflar arasındaki anlaşmazlıkların daha da arttığı ve onarılamaz hale geldiği de görülmektedir.

Ankara avukat Oktay Altunkaya arabulucu avukat olarak hizmetlerine Ankara ve yakın çevresinde devam etmektedir. Ankara boşanma avukatı, Ankara icra avukatı ya da Ankara ceza avukatı gibi konular başta olmak üzere her türlü aklınıza takılan soru ve konular için Altunkaya Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilir ve hemen randevu talep edebilirsiniz.