En İyi Gayrimenkul Avukatı Ankara

ankara gayrimenkul avukatı Oktay Altunkaya
ankara gayrimenkul avukatı Oktay Altunkaya

Taşınmaz mallar ile ilgili ortaya çıkabilecek olan uyuşmazlıkların hukuki çözümleri Gayrimenkul Hukuku kapsamında ele alınmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında ise ilk akla gelen en iyi gayrimenkul avukatı kimdir sorusu olmaktadır. Çünkü biliyoruz ki alanında uzman bir avukat ile çalışıldığında hakların elde edilmesi de çok daha kolay olacaktır. Ankara avukat Oktay Altunkaya gayrimenkul hukuku konusundaki hâkimiyeti, hızlı ve çözüm odaklı çalışmalarıyla Ankara gayrimenkul avukatı olarak başarılı işlere imza atmıştır.

Gayrimenkul Hukuku Nedir?

Ülkemiz 4721 sayılı Medeni Kanunu 4.kitabında Gayrimenkul Hukuku ile ilgili bölümler mevcuttur.  Tapu işlemleri, kira sözleşmeleri, kamulaştırma davaları gibi taşınmazlar ile ilgili ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklar gayrimenkul hukuku kapsamında değerlendirilmektedir. Gayrimenkul hukuku eşya hukukunun bir alt dalıdır. Ve eşya hukukunu ilgilendiren tüm anlaşmazlıklar bu kapsamda çözüme kavuşturulmaktadır. Kısacası gayrimenkul hukuku tüm taşınmazlarla ilgili yaşanabilecek sorunları ele almaktadır.

Gayrimenkul Avukatı Ne İş Yapar?

Ülkemiz hukuk sistemine göre avukatlık mesleğinde herhangi bir branşlaşma söz konusu değildir. Haliyle de gayrimenkul avukatı tanımı kullanımı yasal olarak doğru değildir. Ancak bazı avukatlar belirli davalarda başarı elde ettiklerinden dolayı boşanma avukatı, ceza avukatı, miras avukatı ya da gayrimenkul avukatı şeklinde anılırlar. Gayrimenkul avukatları şu davalara bakarlar;

  • Tapu ve tescil davaları
  • İnşaat ve kira sözleşmeleri
  • Kamulaştırma davaları
  • Ortaklığın iptali davaları
  • Bina ve proje yönetim sözleşmesi
  • Genel emlak hukuku
  • Kat irtifakı sözleşmesi

Gayrimenkul Avukatı Tutmak Zorunlu Mu?

Gayrimenkul hukuku ile ilgili bir davalarda merak edilen sorulardan biri de gayrimenkul avukatı tutmak zorunda mıyım olmaktadır. Gayrimenkul hukukunu ilgilendiren bir çok davada avukat tutma zorunluluğu yoktur. Ancak bazı davaların çözülmesi oldukça zordur ve bir avukat ile çalışılmadığında kişinin haklarını elde etmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle de hakların kayba uğramaması ve sonrasında pişman olmamak adına en iyi gayrimenkul avukatı ile çalışmak her zaman sizin avantajınıza olacağını unutmayın.

Gayrimenkul Hukuku Kapsam Alanları

Taşınmazlar ile ilgili tüm sorunların çözümü gayrimenkul hukuku kapsamında değerlendirildiğinden bahsetmiştik. Özellikle tapu davaları, inşaat sözleşmesi, izale-i şuyu davaları gayrimenkul hukuku kapsamında değerlendirilir.

Tapu Davaları: Gayrimenkul hukuku ile ilgili yaşanılan sorunların büyük bir bölümü tapu davası alanına girmektedir. Özellikle tapu tescil ya da tapu iptal gibi davalar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Tapu davaları Asli Hukuk Mahkemeleri’nde görülmektedir. Ankara tapu avukatı Oktay Altunkaya Ankara ve çevresindeki her türlü tapu davasına bakmaktadır. Tapu davaları hakkında bilgi almak ya da süreci başlatmak için Altunkaya Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

İnşaat Sözleşmesi: Özellikle son yıllarda konut yapımının artışı ile birlikte inşaat sözleşmesinde yaşanan sorunlar da artış görülmüştür. Arsa sahibi ve müteahhit arasında arsa payı karşılığı arsa sahibine devredilecek taşınmaz ile ilgili tüm sorunlar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bu anlamda herhangi bir sorun yaşamamak adına inşaat sözleşmesi imzalamadan önce bir gayrimenkul avukatı ile görüşmeniz ve hukuki destek almanız tavsiye edilir.

İzale-i Şuyu Davaları: sulh Hukuk Mahkemeleri’nde açılan İzale-i Şuyu davaları taşınır ve taşınmaz mallarda birden fazla ortağın ortaklığını bitirmek amacıyla açılmaktadır. Davanın taşınmazın bulunduğu yerde açılması zorunludur. Birden fazla ortağın anlaşamadığı durumlarda açıldığından dolayı dava süreci uzun sürebilmektedir. Bu tür davalar taşınmazın satışı ya da taksim edilmesi ile çözüme kavuşmuş olur.

Ankara avukat Oktay Altunkaya, gayrimenkul hukukunu ilgilendiren tapu tescil davaları, tapu iptal davaları, inşaat sözleşmelerinden kaynaklı uyuşmazlıklar ya da izale-i şuyu gibi tüm davalarda avukatlık hizmeti vermektedir. Ankara gayrimenkul avukatı arayışında iseniz hemen Altunkaya Hukuk Bürosundan randevu talep edebilirsiniz.