İyi Bir Avukatta Bulunması Gereken Özellikler

ankara avukat
ankara avukat

Günümüzde hiç istemesek de çeşitli sebeplerden dolayı hukuki bir mesele için mahkeme kapılarında kendimizi bulabiliriz. Böyle durumlarda ilk düşündüğümüz şey de iyi bir avukat ile süreci yönetebilmektir. Çünkü doğru bir avukat ile çalışmak kişi ya da kurumlara çok büyük avantajlar sağlar. Ankara avukat Oktay Altunkaya her türlü hukuki sorunlarınızın çözümünde sizlere destek olmakta ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Avukat Nedir ve Ne İş Yapar?

Latince kökenli bir kelime olan ‘avukat’ kelimesi tanık olarak mahkemeye çağrılan ve savunma görevini yapan kişi anlamına gelmektedir. Yargı önünde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan avukatlar hukuki konularda yol gösteren profesyonellerdir. Avukat olabilmek için öncelikle hukuk öğrenimi görmek, avukatlık stajını tamamlamak ve yasaların gerektirdiği koşulları taşımak gerekmektedir.

Avukat ne iş yapar diye baktığımızda ise; avukatlar hukuki mesele ve anlaşmazlıkların yasalara uygun bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlayan kişilerdir. Ülkemizde 1136 numaralı kanunda tanımlanan avukatlık mesleği ‘Kamu Hizmeti ve Serbest Meslek’ kapsamında yer almaktadır. Kısacası avukatlar kamu hizmetinde görev alabilecekleri gibi bireysel hukuk bürolarında da mesleklerini icra edebilmektedirler.

Avukatların genel yükümlülükleri ise şunlardır;

  • Her türlü davanın takibini yürütmek ve sonuçlandırmak
  • Hukuki konularda danışmanlık hizmeti vermek
  • Kişiler arasındaki anlaşmazlıklar ya da kurum ile kişiler arasında var olan anlaşmazlıkları çözümlemek
  • Sözleşmeleri düzenlemek ve yenilemek
  • Hukuki süreçler ile ilgili karar tahsisi, itiraz ya da temyiz gibi iş ve işlemleri yürütmek

Ülkemizde Avukat Olma Şartları Nelerdir?

Öncelikli şart avukat olmak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Sonrasında gerekli olan şartlardan biri ise üniversitelerin hukuk fakültesi bölümünden mezun olmaktır. Son olarak ise avukatlık stajını tamamlamak ve staj bitirme belgesini almış olmak gerekmektedir.

Peki, kimler avukat olamaz? 2 yıldan fazla hapis cezası almak, anayasal düzene ve devletin güvenliğine karşı suç işlemiş olmak, zimmetine para geçirme, rüşvet alma ya da verme, hırsızlık, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlardan mahkûm olmak avukatlık mesleğini icra etmeye engel teşkil eden durumlardır.

Avukatlık Stajı Nasıl Yapılır?

Avukatlık staj süresi 1 yıldır. Bu sürenin 6 ayı mahkemelerde ve kalan 6 ayı ise hukuk bürolarında bir avukatın yanında geçer. Ancak bir avukat yanında yapılacak staj döneminin geçerli olabilmesi için o avukatın baroya kayıtlı ve en az 5 yıllık iş tecrübesinin olması gerekmektedir.

İyi Bir Avukatta Olması Gereken Özellikler

Öncelikle iyi bir avukatın iletişim becerisinin güçlü olması gerekir. Ardından eleştirel ve değerlendirme becerisinin de yüksek olması çok önemlidir. Analiz ve sentez gücü, problemlerin çözme becerisi, etkili konuşma kabiliyeti de iyi bir avukatta olması gereken özelliklerdir. Ayrıca anayasa ve hukuk kurallarını, mevzuatları yakından takip ederek güncel değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak, yeniliklere açık ve öngörüsü yüksek olması iyi bir avukatta bulunması gereken başlıca özelliklerdir.

Ankara avukat Oktay Altunkaya Ankara boşanma avukatı, Ankara gayrimenkul avukatı, Ankara ceza avukatı başta olmak üzere her türlü avukat arayışınızda sizlere destek olmaktadır.

Önceki İçerikAnkara İş Hukuku Avukatı
Sonraki İçerikTahliye Davasında Muvazaalı Satış Yapıldığı İddiası Dinlenir Mi?