Neden Avukat Tutmalıyım?

neden avukat tutmalıyım
neden avukat tutmalıyım

Günümüzde hiç istemediğimiz halde çeşitli sebepler ile kendimizi bir anda mahkeme salonlarında bulabiliriz. Bu bazen ceza hukukunu ilgilendiren ceza davası, bazen bir boşanma davası bazen de miras hukukunu ilgilendiren sebeplerden dolayı olabilir. Ülkemizde birçok davada avukat tutma zorunluluğu yoktur. Kişiler de bu sebeple hukuki sorunlarını çözmek için dava sürecini kendileri takip etmek zorunda kalırlar. Bunu da çoğunlukla internetten ya da çevreden duyduğu bilgiler ile yönetmeye çalışırlar. Ancak bu bilgiler çoğunlukla yetersiz ve yanlış olabilmektedir. Sonucunda da çeşitli mağduriyetler ortaya çıkmaktadır. Avukat tutmanın sağlayacağı en önemli fayda doğru bilgilendirme ve doğru yönlendirmedir. Çünkü avukatlar birer hukuk uzmanıdırlar. Her konuda olduğu gibi hukuk alanında da uzman kişiler ile çalışmak sizlere önemli avantajlar sağlayacaktır. Ankara avukat Oktay Altunkaya sizlere Ankara boşanma avukatı, Ankara ceza avukatı, Ankara gayrimenkul avukatı ve Ankara miras avukatı gibi alanlarda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Avukat Tutmanın Avantajları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi avukatlar hukuk alanında yıllarca eğitim almış, davalarda tecrübe kazanmış ve uzmanlaşmış kişilerdir. Avukatlar hukuk kurallarını çok iyi bilen ve her türlü davada adaletin yerine getirilmesi için mücadele eden kişilerdir. Bunun yanı sıra güncel yasa değişikliklerini takip eden ve emsal davalar hakkında bilgi sahibi olan hukuk uzmanlarıdır.

Günümüzde değişen yasaları takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak ve tüm mevzuatları tamamen bilmek mümkün değildir. Avukatlar hukuk alanında uzman kişilerdir. Bu sebeple de tüm yasaları, mevzuatları ve güncel yenilikleri takip etmekle yükümlüdürler. Ancak unutulmamalıdır ki tüm yasa ve mevzuatlara hâkim olmak iyi bir avukat olmak için yeterli değildir. İyi bir avukat aynı zamanda tüm bu bilgileri dava konusu ile ilişkilendirebilen ve yorumlayabilen kişilerdir. Öte yandan avukatlar benzer davaları takip ettiklerinden dolayı dava tecrübesi edinmiş kişilerdir. Haliyle de bir avukat ile çalışmak size dava sürecinde büyük avantajlar sağlayacaktır. Çünkü kendi başınıza yapacağınız bir uygulama haklı olsanız dahi yasalar önünde sizi haksız çıkarabilecektir.

Bildiğiniz üzere dava türlerine göre değişkenlik göstermekle birlikte bir çok dava için avukat tutma zorunluluğu yoktur. Ancak avukat tutulmadığı durumlarda davalarda hukuki risk artacaktır. Ve davayı kazanma ihtimali de azalacaktır. Bu sebeple maddi ve manevi olarak hak kaybı yaşamamak için alanında uzman iyi bir avukat ile çalışmak önemlidir.

Neden Avukat Tutmalıyız?

Özellikle hukuki sorunların çözümünde avukatın bakış açısı davanın seyrini olumlu etkileyen bir diğer etkendir. Problemin tespiti ile başlayan süreçte sorunun çözülmesine kadar avukatlar size yol gösterici konumdadır. Bu nedenle avukatlar hukuki danışmanlık hizmeti de verirler.

Davaların en önemli konusu da hazırlanacak olan evrak ve dosyalardır. Hakkında bilgi sahibi olunmadığı durumlarda evrak ve dosya takibi tam bir angarya işe dönüşebilir. Öte yandan eksik evrak ya da dosya tespiti durumunda ise davanın seyri olumsuz sonuçlanabilir. Bu sebeple de davanın başlatılması aşamasında dilekçe ve evrakların hazırlanması işi büyük önem arz eder. Evraklardaki eksiklik davanın sürecini uzatır, haliyle de uzman bir kişi tarafından evrakların hazırlanması zamandan tasarrruf da sağlayacaktır. Kısacası ancak avukat ile çalışarak dava sürecini hem hızlı hem de doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

Örneğin günlük hayatınızda haklı olduğumuzu düşündüğümüz hukuki sorunlarda hakkınızı nasıl arayacağınızı bilemiyorsanız en doğru adres kesinlikle bir avukat bürosudur. Çünkü avukatlar hakkınızı nasıl arayacağınızı ve nasıl olumlu bir şeklide sonuçlandırabileceğinizi bilirler. Bazen size göre basit olarak görülen bir sorun avukat desteği alınmadan çözümlenmeye çalışıldığında sizi mağdur durumuna düşürebilir.

Bir avukat ile çalışmanın en önemli avantajı avukatlar emsal davaları takip ettikleri için hukuki süreç konusunda da tecrübe sahibidirler. Aynı zamanda dava sürecinde karşı tarafın avukatını da iyi tanıdıkları için onun yapacağı hamleleri de iyi bilir ve ona göre önlem alırlar. Öte yandan davaya bakan hâkimin de tavrını daha iyi bilirler. Bu sayede hukuki sürecin zorluğunu daha da kolaylaştırırlar.

Son olarak bilinmesini isteriz ki özellikle ülkemizde avukatlar her zaman para karşılığında hizmet vermezler. Ücretsiz danışmanlık hizmeti bir çok avukat tarafından verilmektedir. Bu sebeple de hukuki bir sorunla karşılaşıldığında bir avukattan fikir almanızı ve danışmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Ankara avukat Oktay Altunkaya her türlü hukuki sorununuzda dava sürecini yönetme ve takipçisi olacağı gibi aklınıza takılan her türlü hukuki konuda kendisinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Önceki İçerikBoşanma Davasını Kim Açarsa Avantajlı Olur?
Sonraki İçerikAnkara Nafaka Avukatı