Kira Davalarında Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

Kira Davalarında Avukatlık Ücreti Ne Kadar?
Kira Davalarında Avukatlık Ücreti Ne Kadar?

Kira hukukundan doğan uyuşmazlıklarda avukatlık ücreti somut davanın özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin dava süreci için avukat tarafından ne kadar zaman ayrılacağı, davanın ne kadar sürede sonuçlanacağı, davada ilgili tarafın hukuken haklılık durumu, davada çekişmeli konuların fazla olup olmaması gibi hususlar kira davalarında avukatlık ücretinin belirlenmesinde etkili olabilecektir.

Kira davalarında Avukatlık Kanununun 164. maddesi uyarınca Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin altında bir avukatlık ücreti belirlenemeyecektir. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 2024 yılında belirlenebilecek en az avukatlık ücreti Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davalar için 10.700 TL, İcra Hukuk Mahkemesinde görülen davalar için ise 6.800 TL’dir.

AAÜT m.9 gereğince Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen tahliye ve kira tespit davalarında, 10.700 TL avukatlık ücretinden az olmamak üzere, taraflar arasındaki kira sözleşmesine göre dava tarihindeki yıllık kira bedeli tutarı üzerinden nispi olarak avukatlık ücreti belirlenecektir. Örneğin aylık 10.000 TL kira bedeli belirlenen sözleşme uyarınca açılan tahliye davasında avukatlık ücreti en az 19.200 TL olacaktır.

Ayrıca Barolar tarafından her yıl tavsiye niteliğinde avukatlık ücret tarifesi yayımlanmaktadır. Buna göre Ankara Barosu tarafından 2024 yılı için kira davalarında avukatlık ücreti 28.850 TL’den az olmamak üzere yıllık kira bedelinin yüzde on altısı olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz tutarlar kira davalarında belirlenebilecek en az avukatlık ücretleri olup somut durum özelinde kararlaştırılan avukatlık ücreti elbette daha fazla olabilecektir.

Av. Oktay Altunkaya

Önceki İçerikTahliye Davası Sürerken Kiracı Taşınmazdan Çıkarsa Ne Olur?
Sonraki İçerikKiracı Tahliye Davasında Dava Masraflarını Kim Öder?