Erkek Boşanmayı Kabul Etmezse Ne Olur?

erkek boşanmak istemezse
erkek boşanmak istemezse

Ankara’da birçok müvekkilim, “Eğer kadın boşanma davası açar ve erkek bunu kabul etmezse sonuç ne olur?” diye sormaktadır. Ankara boşanma avukatı olarak bu konuda tecrübelerimle sizlere bilgi sunmak istiyorum.

Her ne kadar çiftler arasında kurulan evlilik birliği mutlu bir yuvayı hedeflese de, bazen bir tarafın evlilikten beklentisi diğerinden farklı olabiliyor. Bu durumda, eğer bir taraf boşanmak istiyorsa fakat diğer taraf bu karara karşı çıkıyorsa, bu tip davalar çekişmeli boşanma davası kapsamına girer.

Çekişmeli ve anlaşmalı olmak üzere iki tür boşanma davası bulunmaktadır. Kadının boşanma talebi olmasına rağmen erkeğin bu kararı reddetmesi halinde, çekişmeli boşanma süreci başlar. Burada önemli olan, kadının Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen boşanma sebeplerini ve erkeğin kusurlu olduğunu ispatlamasıdır. Eğer kadın bu sebepleri ispat edebilirse, hakim erkeğin karşı çıkmasına bakmaksızın boşanma kararını verebilir.

Kadının boşanma talebini erkek kabul etmezse, dava süreci doğal olarak uzayabilir. Ancak, Ankara boşanma avukatı olarak deneyimlerime dayanarak belirtmeliyim ki, erkeğin bu tavrı dava sonucunu direkt olarak etkilemez. Yani, davalı erkek duruşmalara gelmese dahi, dava kadının talepleri doğrultusunda devam eder.

Eğer eşlerden biri boşanma kararına karşı çıkıyorsa ve bu durumu mahkeme huzurunda ifade ediyorsa, bu davanın çekişmeli olarak devam etmesine neden olur. Ancak, TMK’da belirtilen boşanma sebeplerini ve diğer tarafın kusurlu olduğunu ispat edebilmek için delil ve tanıkların sunulması gerekmektedir.

Son olarak belirtmek istediğim bir konu da nafaka hakkıdır. Kadın boşanma davası açarsa ve erkek bu kararı kabul etmezse, bu kadının nafaka talebinde bulunamayacağı anlamına gelmez. Davanın seyrine göre kadına tedbir nafakası veya yoksulluk nafakası hükmedilebilir. Bunun için temel kriter, kadının ekonomik olarak zor durumda olmasıdır.

Kısacası, boşanma sürecinde doğru bilgilendirme ve rehberlik almak için deneyimli bir boşanma avukatıyla çalışmak büyük önem taşır. Bu süreçte her adımda yanınızda olmaktan mutluluk duyarım.

Önceki İçerikAnkara Trafik Kazası Avukatı
Sonraki İçerikBoşanma Davalarında İkrar Hakimi Bağlar Mı?